Cardano Ada Coin Nedir? 2023

Cardano (ADA)  Coin Nedir?

 Kripto para ve kripto para piyasası uzun zamandır büyük bir kitleyle varlığını sürdürmektedir. Son zamanlarda maddi anlamda büyük yükselişler yaşaması ve dünyaca ünlü yatırımcıların da kripto para piyasası için açıklamalar yapması başta Bitcoin (BTC) olmak üzere pek çok kripto paranın değer kazanmasına neden olmuştur.

Ada coin de oldukça fazla yatırımcısı olan coinlerden biri olarak bilinmekte ve blockchain ağı ile hizmet vermeyi amaçlamaktadır.  Bir diğer adı ile Cardano coin olan Ada coin, akıllı sözleşmeler gerçekleştirilen blockchain ağı  çıkartmak isteyen bir coindir. İsviçre merkezli Cardano Vakfı tarafından denetlenen projenin geliştirilmesini ise Zug gerçekleştirmektedir. 2015 yılında geliştirilmeye başlayan ve 2017 yılı itibariyle  Charles Hoskinson tarafından çıkarılan platform ismini Charles Hoskinson’dan almıştır.  Peki, Ada coin kullanım alanları nelerdir?

Ada  Coin (Cardano)  Kullanım Alanları Nelerdir?

 Kripto para piyasasında pek çok coin birbirinden farklı amaçlar doğrultusunda ortaya  çıkmıştır ve farklı kullanım alanları ile dikkat çekmektedir. Ada coin de gerek çıkış noktası gerekse kullanım alanları ile oldukça  iddialı bir coin olarak varlığını sürdürmektedir. Blockchainde işlem yapmak, kripto para göndermek ve almak için kullanılmaktadır.  Platform geliştirme süreci devam eden Ada coin (Cardano)  ile ilgili gerçekleştirilen açıklamalara göre yeni kullanım alanlarının olacağı bilinmektedir.

ada coin

Ada Coin Anlık Fiyatı

  • cardanoCardano$0.3895821.17%

Ada (Cardano) Coin Kurucusu Kimdir?

 Cardano (ADA) coinin kurucusu Charles Hoskinson’dur.  Charles Hoskinson, ünlü blockchain kurucusu ve geliştirici olmasıyla bilinmekte ve pek çok projede kurucu ortaklık gerçekleştirmektedir.  Kilit projelerde yer alması ve pek çok ünlü isim ile çalışmış olan Charles Hoskinson, Cornado (ADA) coinin dışında; Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic’in de kurucu ortaklarındandır. Kısa bir özetle ADA (Cardona) coin kurucusu kimdir? Sorusu bu şekilde cevaplandırılabilmektedir. Ada Coin Resmi Sitesi: https://cardano.org

Cardano (ADA)  Coinin Yol Haritası Nasıldır?

 Cardano (ADA) coinin yol haritasına bakıldığında 5 farklı evreden oluştuğu görülür. Bu evreler arasında; Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire yer almaktadır. Byron ismi ile anılan ilk evre, ADA coinin transferinin sağlanmasına ve temel işlevlerin yerine getirilmesine yardımcı olmaktadır. Shelley evresi ise merkeziyetsizliğin artmasını ve sert çatallanmaların yaşanmasını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  XTZ Coin Yorumları 2023 XTZ Coin Geleceği

2020 yılının Aralık ayı itibariyle akıllı kontratlar yapılmaya başlayacak ve Goguen evresiyle birlikte yeni güncellemeler gelecektir. Basho evresi se ölçeklenebilirliği sağlayacak ve ADA coinin değerini artıracaktır. Voltaire dönemi ise hazine sistemini sunacak ve yönetim adına çalışacaktır.  Peki, Cardano (ADA) madenciliği nasıl gerçekleştirilir?

 Cardano (ADA) Coin Madenciliği Nasıl Gerçekleştirilir?

Cardano (ADA) coin madenciliği, diğer kripto para birimlerinin madenciliğine oranla daha farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Kripto paraların en büyüğü ve değerlisi olan Bitcoin’de olduğu gibi Cardano (ADA) coinin madenciliği de özel cihazlar ve elektrik tüketimi ile gerçekleştirilememektedir.

Cardano (ADA) coin madenciliği gerçekleştirmek için Cardano cüzdanına bir miktar Cardano bakiyesi yüklenmelidir. Yüklenen bu Cardano bakiyesi zaman içerisinde belirli bir yüzde kazandıracaktır. Proof of Steake yöntemi ile gerçekleştirilen bu bakiye kazanma yöntemi Cardano (ADA) coin madenciliğinin yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede herhangi bir cihaza ve elektrik tüketimine ihtiyaç duyulmadan Cardano (ADA) coin madenciliği yapılabilmektedir.

 Cardano (ADA) Coinin Diğer Kripto Paralardan Farkı Nedir?

 Cardano (ADA) coin, kripto para piyasasında yer alan diğer kripto paralara oranla  bazı farklılıklara sahiptir. Alternatif alım kanıtının bulunması, bir algoritmaya sahip olması ve diğer kripto paraların aksine elektrik tüketimi gerektirmeden madenciliğinin yapılabilmesi Cardano’yu diğer kripto paralardan ayırmaktadır.  Cardano coinin diğer kripto paralardan farkı bu şekilde özetlenebilir. Peki, Cardano (ADA) coin nasıl satılır?

Cardano (ADA) Coin Nasıl Satılır?

Cardano (ADA) coinin satışı uluslararası kripto para borsalarında yapılmaktadır. Dijital kripto para  cüzdanına girildikten sonra borsalardan herhangi birini seçerek Cardano (ADA) coinin satışı gerçekleştirilebilir. Kripto para kullanıcılarının merak ettiği Cardano (ADA) coin nasıl satın alınır? Sorusunun cevabı da aynı şekilde verilebilmektedir. Cardano (ADA) coin satın almak için ADA coinin listelendiği kripto para borsalarından birine kayıt olunarak Cardano (ADA) coin satın alma işlemi gerçekleştirilebilir. Uluslararası kripto para borsalarının tamamında Cardano (ADA) coin satılmaktadır. Bu nedenle kripto para borsası fark etmeksizin neredeyse tüm kripto para borsalarından Cardano (ADA) coin satın alımı gerçekleştirilebilmektedir.

Yorum yapın